Bieszczady to wspaniała kraina, na terenie której przygoda, piękne widoki i cenne zabytki czekają na nas niemal na każdym kroku. Co warto zobaczyć w czasie wycieczki doliną Sanu? Tu jedną z najciekawszych miejscowości będzie Smolnik – miejscowość znana doskonale miłośnikom drewnianej architektury. Co warto wiedzieć o tej miejscowości?
Smolnik to niewielka miejscowość, która rozwijała się jako osada smolarzy
Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z końca XVI wieku. Okresem bardzo ważnym dla tej miejscowości okazał się wiek XIX, kiedy to dokonało się tu sporo zmian. W tym czasie uruchomiono z Smolniku pierwszy tartak parowy w Bieszczadach Zachodnich, który przyczynił się do rozwoju lokalnej gospodarki. Warto też pamiętać, że Smolnik stał się znany dzięki wydobyciu ropy naftowej. Smolnik to miejscowość o ciekawej historii – nie tylko tej gospodarczej. Warto pamiętać, że po zakończeniu II wojny światowej miejscowość ta znalazła się w granicach Ukraińskiej Republiki Ludowej. Do Polski Smolnik wrócił w lutym 1951 roku, na mocy umowy granicznej, zawartej między władzami ZSRR a PRL.
Współczesny Smolnik to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Miejscowość ta kusi kameralną atmosferą oraz pięknymi widokami, nie brak tu również gospodarstw, w których można znaleźć tanie noclegi. Wielkim plusem dla tej miejscowości stało się umieszczenie jej na szlaku zabytków architektury drewnianej województwa podkarpackiego, dzięki czemu turyści zaczęli chętniej odwiedzać najważniejszy zabytek Smolnika – drewnianą cerkiew grekokatolicką.
Wzniesiona pod koniec XVIII wieku, do dziś jest jedną z najpiękniejszych pamiątek po Bojkach w Polsce. W 2013 roku jej architektura została doceniona, a wpis na listę UNESCO sprawił, iż turyści z całego kraju jeszcze chętniej zaczęli zaglądać do Smolnika – niewielkiej, za to bardzo atrakcyjnej miejscowości nad Sanem.
Artykuły o ciekawych miejscach w Bieszczadach przeczytasz w serwisie tarnica.pl.